jersey cattle society
Jersey Cattle Society
of the United Kingdom
The Studio @ The Mill
Mill Lane
Little Shrewley
Warwickshire CV35 7HN
info@ukjerseys.com
General Enquiries T: 01926 484035
Cattle Registrations T: 01923 695203


Society Club Index

Cornish Club Index


Cornish Jersey Club Herd Competition 2014

The Cornish Jersey Club held their on farm herd competition which was kindly judged by Mr Matthew Jenkin, Boderlogan Farm, Trenear, Helston, Cornwall. The Awards were presented on October 18th at the Clubs annual dinner held at the Sandy Lodge Hotel, Newquay.

Prizewinners
Herd Competition 2014 Prizewinners

Class 1 – Senior Cow in Milk 4 or more lactations (9 entered)

Founders Cup

1st JR & SM Warren, Tredinney Farm

Glanmor Julian Winc

2nd Mike & Claire Colwell, Glyn Crest Farm

Quintrell Iatola Inform

3rd A J C Carter, Trengilly Farm

Winkland Completes Annette 135 EX92

3rd Liz Nattle

Roselle Symphony

Class 2 –Junior Cow in Milk 2 or 3 lactations (7 entered)

Anniversary Tankard

1st Mike & Claire Colwell, Glyn Crest Farm

Quintrell Reagan Scarlett

2nd JR & SM Warren, Tredinney Farm

Glanmor Bigstone Pineapple

3rd Mr & Mrs Basher, Trelyn Farm

Lynfield Aero

Class 3 - Dry Cow (6 entered)

BOCM TANKARD

1st JR & SM Warren, Tredinney Farm

Sunnydawn Horatio Lottie

2nd AJC Carter, Trengilly Farm

Trengilly Dulcie VG 86

3rd C E A Williams & Son, Trenithon Farm

Ritherdens 1689 Ace

Class 4 – Maiden Heifer 12-18 months (5 entered)

CARDELL CUP

1st – JR & SM Warren, Tredinney Farm

Cardinney Flash Naomi 4

2nd – AJC Carter, Trengilly Farm

Trengilly Engage Dulcie

3rd – Abi Brotheridge

Richtop Supernova Borage 2

Class 5 – Heifer in Calf (8 entered)

PENNANCE CUP

1st - Mike & Claire Colwell, Glyn Crest Farm

Quintrell Reagan Annabella

2nd -JR & SM Warren, Tredinney Farm

Cardinney Governor Hettie 3rd

3rd- Mr & Mrs Basher, Trelyn Farm

Lynfield Hope

Class 6 – Heifer in Milk calved under 2yr 6 months (9 entered)

SANDQUAY MARGARET CUP

1st David Christophers

Trerose Cobalt Nell

2nd JR & SM Warren, Tredinney Farm

Cardinney Belmont Wishless

3rd Mike & Claire Colwell

Quintrell Cobalt Garland

3rd F.E & E M Murley & Sons

Bojewyan Bigshow Noddy

Class 7 - Group of Three either by the same sire or out of same dam (7 entered)

ROSS CUP

1st JR & SM Warren, Tredinney Farm

Valley Stream Julian

2nd Mike & Claire Colwell, Glyn Crest

Quintrell Iatola Inform

3rd F E & E M Murley & Sons, Bojewyan Farm

Hollylane Lilibet Legacy

Class 8 – Production & Inspection Class (7 entered)

MONTROSE PERPETUAL TANKARD

1st JR & SM Warren, Tredinney Farm

Sunnydawn Horatio Lottie

2nd Mike & Claire Colwell, Glyn Crest Farm

Quintrell Charismatic Moll EX92 (2E)

3rd Mr & Mrs K Basher, Trelyn Farm

Lynfield Maude

Class 9 – Lifetime Production Class (7 entered)

TREVINE CUP

1st F E & EM Murley & Sons

2nd Mike & Claire Colwell, Glyn Crest Farm

3rd AJC Carter, Trengilly Farm

Class 10 – Dam & Daughter, daughter to have at least one calf (9 entered)

1st Mike & Claire Colwell

Quintrell Sultan Datastream/Quintrell Mcgwire

2nd Mr & Mrs K Basher

Lynfield Dairymilk/Lynfield Aero

2nd JR & SM Warren

Glanmor Ring Christmas Wish/Cardinney Exciting Wishful

Class 11 – Large Milking Herd

BASIL MAGIC & BRAYWOOD CUPS

1st JR & SM Warren

2nd Mike & Claire Colwell

3rd F E & E M Murley

Class 11 – Small Milking Herd

1st Mr & Mrs Basher

2nd AJC Carter / 2nd Mr & Mrs Cardell

3rd C E A Williams

Class 12 – Most points in the competition

AMALEBRA CUP

1st JW & SM Warren

2nd Mike & Claire Colwell

3rd MR & Mrs K Basher


 
tumpline internet Copyright © 1998 - 2018 Jersey Cattle Society of the United Kingdom
Registered Charity No. 252271
VAT Reg No 199 3065 26
A Company limited by Guarantee. Registered in England No.18573
tumpline internet