jersey cattle society
Jersey Cattle Society
of the United Kingdom
The Studio @ The Mill
Mill Lane
Little Shrewley
Warwickshire CV35 7HN
info@ukjerseys.com
General Enquiries T: 01926 484035
Cattle Registrations T: 01923 695203

 

Society Club Index

South Wales Jerseys
De Cymru Club Index

South Wales Jerseys
De Cymru Club Archive


South Wales Jerseys De Cymru

NEWS ARCHIVE

Welsh Dairy Show 2009 Results
20th October 2009

Monday evening’s INTERBREED CALF SHOW
Jerseys highlighted in Red

Judge: Mr Ken Procter

Class 1 Heifer calf under 12 months old.

1st 9 M W & G M Williams, Lyganlan LB Sherry P Red, 01.01.09.s Aggravation Lawn Boy P Red

2nd 2 R & FF Jones, Salfach Senior Maine, 02.12.08.s Pine Haven Senior

3rd 3 A H Wilson & Son, Tregibby Outlaw Cheril, 03.12.08.s Tregibby Outlaw

4th 6 Richard & Bethan Thomas, Strumble Sam Panda 214, 20.10.08.S Regancreast Mr Drhamsam

Class 1a Heifer calf under 12 months old.

1st 10 E M & E & Iwan, Erie Mapleros PS Lustre Morgan, 02.01.09.sShotle

2nd 16 E M & E & Iwan Morgan, Erie Maplerose Jazzy Lustre, 02.02.09.s Jasper

3rd 14 R & FF Jones, Hillhoath Mini Julia, 02.02.09.s Select Scott Minister

4th 11 E M & E & Iwan Morgan, Erie Talent Roxy, 06.01.09.s Tallent

Class 2 Heifer over 12 months and under 18 months

1st 30 Richard & Bethan Thomas, Lyganian Shottle Kandy, 01.07.08.s Picston Shottle

2nd 21 R & FF Jones, Salfach Karma Pennsylvania, 23.09.08.s Scottiere Karma

3rd 32 MS & EAE Davies, Elkington Amber Princess 10, 22.08.08.sLoughdale Rising Star ET

4th 24 R & FF Jones, Salfach Minister Utah, 23.05.08 .s Select Scott Minister

Class 3 Heifer over 18 months and under 24 months

1st 42 E M & E & Iwan Morgan, Erie Renaissance Elsie, 02.12.07.s Renaissance

2nd 37 Philmor Jerseys, Smiddiehill Amadeo Marnie, 01.11.07.s Piedmont Grove Amedeo

3rd 34 A H Wilson & Son, Willsbro Talent Romance, 15.04.08.s Ladino Park Talent

4th 40 M W & G M Williams, Lyganlan Laramie Yana, 03.03.08.s Wedgwood Laramie EX96

Champion Calf

42 E M & E & Iwan Morgan, Erie Renaissance Elsie, 02.12.07.s Renaissance

Reserve Champion

37 Philmor Jerseys, Smiddiehill Amadeo Marnie, 01.11.07.s Piedmont Grove Amedeo

Champion Handler

Class 4 Handler under 12 yrs old.

1st 44 Awen Jones

2nd 45 Gwenlais Cavanagh

3rd 46 Nia Thomas

Class 5 Handler over 12 yrs old and under 18 yrs

1st 54 Harriet Anne Davies

2nd 47 Ffion Thomas

3rd 50 Steffan James

4th 52 Michael James

Class 6 Handler over 18 yrs old and under 26 yrs

1st 63 Katherine Watkins

2nd 58 Lizzy Bland

3rd 60 Phil Morgan

4th 61 Aled Morgan

Champion Handler

63 Katherine Watkins

Reserve Champion Handler

54 Harriet Anne Davies

MAIN SHOW RESULTS

Jersey Section – Judge : Mr Graham Wallace

Class 19: Heifer in Calf (7)

1st – Erie Renaissance Elsie – E M, E & Iwan Morgan

2nd – Smiddiehill Amadeo Marnie – Philmor Jerseys

3rd – Salfach Jamaican Dakota – Salfach Jerseys

4th – Tregibby Ringmaster Diamond – A H Wilson & Son

5th – Glanmor Julian Minstral – Glanmor Jerseys

6th – Glanmor Jet Hula Hoop – Glanmor Jerseys

7th – Mydrim Remake’s Lady – James D. Evans

Class 20: Cow in Calf (6)

1st – Bluegrass Remake Golden Plait – E M, E & Iwan Morgan

2nd – Bluegrass Heritages Lovely Lady – A H Wilson & Son

3rd – Glanmor Style Fimble – Glanmor Jerseys

4th – Tixall Angelos Victoria – Nicel Jerseys

5th – Burnbrae Remakes Stardust – Philmor Jerseys

6th – Glanmor Ring Dallas – Glanmor Jerseys

Class 21: Heifer in Milk (5)

1st – Glanmor Rocket Wennol – Glanmor Jerseys

2nd – Mydrim Excitation Sandy – James D. Evans

3rd – Salfach Belmont Yasmine – Salfach Jerseys

4th – Philmor Julians Marmalade – Philmor Jerseys

5th – Fryn Ringmaster Juniper – A R Law & Son

Class 21a: Heifer in Milk (5)

1st – Pavenham Centurion Devona – E M, E & Iwan Morgan

2nd – Glanmor Julian Jingle Bells – Glanmor Jerseys

3rd – Glanmor Blade Primrose – Glanmor Jerseys

4th – Glanmor Julians Winc – Philmor Jerseys

5th – Freeland Julian Delight – Nicel Jerseys

Champion Heifer

Pavenham Centurion Devona

Reserve

Glanmor Rocket Wennol

Class 23: Cow in Milk with 2nd Calf (6)

1st – Glanmor Ring Florrie – Glanmor Jerseys

2nd – Freeland Chairmans Yarrow 2 – Philmor Jerseys

3rd – Salfach Ringmaster Twts – Salfach Jerseys

4th – Brackenhurst Jetson Sophia – Glanmor Jerseys

5th – Freeland Remakes Candy 2 – Philmor Jerseys

6th – Saxown Bomer Cash 52 – Nicel Jerseys

Class 24: Cow in Milk with 3rd Calf (4)

1st – Bluegrass Deluxes Serengeti – A H Wilson & Son

2nd – Bluegrass Jetsons Bobs Mate – Nicel Jerseys

3rd – Churcham Valley Dawlish 2 – Salfach Jerseys

4th – Glanmor GMA Dimple – A R Law & Son

Class 25: Senior Cow in Milk (6)

1st – Bluegrass Jazzman Pams Panama – A H Wilson & Son

2nd – Gwenlas Hallmark Stephanie – E M, E & Iwan Morgan

3rd – Gaddesden Tara 2 – James D. Evans

4th – Saxown Dukes Blossom – Philmor Jerseys

5th – Glanmor Julian Wishful – Glanmor Jerseys

6th – Bluegrass Remakes Savanhanna Claire – Philmor Jerseys

Class 26: Best Group of 3 Animals (3)

1st – Glanmor Jerseys

2nd – E M, E & Iwan Morgan

3rd – Nicel Jerseys

Class 27: Milk Recorded Class (4)

1st – Gaddensden Tara 2 – James D. Evans

2nd – Bluegrass Jazzman Pams Panama – A H Wilson & Son

3rd - Glanmor Style Fimble – Glanmor Jerseys

4th – Glanmor Julian Wishful – Glanmor Jerseys

Breed Champion

Bluegrass Pams Panama

Reserve

Gwenlas Hallmark Stephanie

Hon Mention

Pavenham Centurion Devona

Tarian Caws Nantybwla Shield

Glanmor Jerseys

Best Udder Award in the Jersey Section

Bluegrass Pams Panama

INTERBREED CHAMPIONSHIP CLASSES

Supreme Champion Heifer

Reserve

Pavenham Centurion Devona

Supreme Champion Cow

Reserve

Bluegrass Pams Panama

Premier Breeder Award

Glanmor Jerseys

SOUTH WALES ALL DAIRY BREEDS CALF SHOW
26th September 2009 - Carmarthen Livestock Centre

The Jersey classes were very well supported by members, young & old(ish). 31 calves were forwarded along with 13 competitors in the young handler classes.

RESULTS

Calf Classes — Mr John Stubbs

Calves born after 01.03.09 (4)
1st—Mydrim Remake’s Tara 2—Mydrim Jerseys
2nd—Morita Connection Anon—M Davies
3rd—Freeland Encors Yarrow 20—Freeland Jerseys
4th—Hillhoath Jamaica Sunset—J & C Hart

Calves born between 01.12.08—28.02.09 (8)
1st—Glanmor Julian Relish—Glanmor Jerseys
2nd—Hillhoath Mini Julia—Salfach Jerseys
3rd—Hillhoath Sargent Jingle 2—J & C Hart
4th—Salfach Senior Maine—Salfach Jerseys
5th—Nicel Minister Clemancy—Nicel Jerseys

Calves born between 01.09.08—30.11.08 (6)
1st—Tregibby Julian Roxy—A.H. Wilson & Son
2nd— Erie Connect Plait—Iwan Morgan
3rd—Glanmor Illusion Tia Maria—Glanmor Jerseys
4th—Salfach Karma Pennsylvania—Salfach Jerseys
5th—Oakfield Jamaica Yarrow 2—Steffan James
6th—Clover Royal Victress Maisie 32—Andrew Fletcher

Calves born between 01.05.08 & 31.08.08 (7)
1st—Salfach Jamaican Dakota—Salfach Jerseys
2nd—Erie Comerica Grove—Iwan Morgan
3rd—Salfach Minister Utah—Salfach Jerseys
4th—Mydrim Remakes Lady—Mydrim Jerseys
5th—Salfach Minister Wyoming—Salfach Jerseys

Calves born between 01.01.08. & 30.04.08 (3)
1st—Tregibby Ringmaster Elsie—A.H. Wilson & Son
2nd—Hillhoath Sargent Jingle—J & C Hart
3rd—Clover Designs Day Dream—Andrew Fletcher
Cherrybrook Trophy (kindly donated by Liz Wynne) presented to the winner of this class.

Cribyn Trophy (kindly donated by Chris Rankin) for the Best Homebred Calf
Salfach Jamaican Dakota—Salfach Jerseys

Champion Jersey Calf—Salfach Jamaican Dakota
Res. Mydrim Remake’s Tara 2

Progeny (2 or more animals from the same sire) (5)

1st—Sunset Canyon Nadine Sargent—J & C Hart
2nd—Rock Ella Remake—Mydrim Jerseys
3rd—Select Scott Minister—Salfach Jerseys
4th—Glanmor Sultan Juggler _ Glanmor Jerseys
5th—Bridon Jamaica—Steffan James

Cup presented by Mr Rhys Jones

Best Calf sired by a Semex Bull (8)
1st—Salfach Jamaican Dakota—Salfach Jerseys
2nd—Erie Comerica Grove—Iwan Morgan
3rd—Glanmor Julian Relish—Glanmor Jerseys
4th –Salfach Minister Utah—Salfach Jerseys
5th—Salfach Senior Maine—Salfach Jerseys

Cup presented by Mr Rhys Jones

INTERBREED CLASSES - Mrs Louise Graham

Best Pair of Calves (same sire/dam owned by same exhibitor)
1st—Salfach Minister Utah/ Hillhoath Mini Julia—Salfach Jerseys

Interbreed Pair of Calves
Res.—Salfach Jamaican Dakota/ Tregibby Ringmaster Elsie—Salfach Jerseys/ A.H. Wilson & Son

Interbreed Champion Calf
Res.—Salfach Jamaican Dakota—Salfach Jerseys

JERSEY HANDLER CLASSES - Mr John Stubbs

Novice (8 yrs & under on 1st Jan ‘09) (6)
1st—Gwenlais Cavenagh—Gwenlas
2nd—Awen Jones—Salfach
3rd—Melissa Fletcher—Clover
Joint 4th -
Tanwen Cox—Glanmor
Henry Cavenagh—Gwenlas
Dafydd Davies—Morita

Plates presented to all competitors kindly donated by Mr & Mrs David Phillips

Junior (between 9 & 12 yrs on 1st Jan ‘09) (3)
1st—Rhydian Jones—Salfach
2nd—Iwan Jones—Salfach
3rd—Matthew Fletcher—Clover

Intermediate (between 13 & 16 yrs on 1st Jan ‘09) (2)
1st—Steffan James—Oakfield
2nd—Frazer Wyatt—Penbryn

Senior (between 17 & 20 yrs on 1st Jan ‘09) (1)
1st— Alaw Beynon-Thomas—Salfach

Mature (between 21 and 30 yrs on 1st Jan ’09) (1)
1st—Aled Morgan—Philmor

Class winners presented with trophies thanks to Helen, Dafydd & Tanwen Cox, Glanmor Jerseys

CHAMPION HANDLER—Alaw Beynon-Thomas
RESERVE— Rhydian Jones

Leather Halter presented to Champion Handler kindly donated by Barrie & James Evans, Future Dreams Partnership.

Best Female Handler—Alaw Beynon-Thomas
Best Male Handler—Rhydian Jones

Both presented with W&SJBA Plates

Best Turned-Out Boy—Dafydd Davies
Best Turned-Out Girl—Gwenlais Cavenagh

Both presented with W&SJBA Shields

Novice Handler Line-up
Novice Handler Line-up
Champion Handler  
Champion Handler
Reserve Champion Handler  
Reserve Champion Handler
Interbreed Champion & Reserve
Interbreed Champion & Reserve

ROYAL WELSH SHOW RESULTS 2009

Many congratulations to all club members who exhibited at this year’s Royal Welsh Show.

The results were as follows:

Class 681 – Maiden Heifer (10)

1. Future Dreams Signature Veronica ET – Future Dreams Partnership

2. Tregibby Ringmaster Elsie – A H Wilson & Son

3. Salfach Jamaican Dakota – J R & Ff C E Jones

4. Mydrim Remakes Sandy – J D Evans

5. Salfach Karma Pennsylvania – J R & Ff C E Jones

6. Freeland Big Time Coconut – G B Thomas

Class 683 – Heifer in Calf (5)

1. Pavenham Centurion Devona – E M, E & I Morgan

2. Glanmor Julian Minstral – Glanmor Jerseys

3. Tregibby Ringmaster Diamond – A H Wilson & Son

4. Mydrim Excitation Sandy – J D Evans

5. Windyridge Sargents Teresa – S & S Murray Farms Ltd

Class 684 – Heifer in Milk (6)

1. Trecanda Vindication Lily – S & S Murray Farms Ltd

2. Bluegrass HWM Blondett – E M, E & I Morgan

3. Windyridge Supreme Lee Uggy – D P Manning & Co

4. Smiddiehill Connections Blossom – Future Dreams Partnership

5. Glanmor Blade Primrose – Glanmor Jerseys

6. Glanmor Ring Dallas – Glanmor Jerseys

Class 685 – RWAS Special Rosette Best Heifer

1. Trecanda Vindication Lily – S & S Murray Farms Ltd

2. Pavenham Centurion Devona – E M, E & I Morgan

Class 686 – Dry Cow (7)

1. Bluegrass Heritages Lovely Lady – A H Wilson & Son

2.Ellerdine Easton Crystal – D P Manning & Co

3. Brackenhurst Cowboys Cash – Nicel Jerseys

4. Glanmor Julian Popcorn – Glanmor Jerseys

5. Frosty Jazzman Brussel – G & R Jones

6. Mydrim Junos Louise – J D Evans

7. Saxown Dukes Sweetdreaming – W C & H Williams

Class 687 – Cow in Milk with 2nd Calf (5)

1. Clandeboye Jazzman Mabel – A H Wilson & Son

2. Windyridge Kevs Petunia – E M, E & I Morgan

3. Salfach Ringmaster Twts – J R & Ff C E Jones

4. Sowden Samson Tracy 3 – Future Dreams Partnership

5. Longhills Crecent Zulu – Nicel Jerseys

Class 688 – Cow in Milk with 3rd Calf (3)

1. Whiteoaks Jude Candytuft – S & S Murray Farms Ltd

2. Churcham Valley Dawlish 2 – J R & Ff C E Jones

3. Mydrim Junos Sandy – J D Evans

Class 689 – Cow in Milk with 4th or Subsequent Calf (4)

1. Whiteoaks Julian Flower – S & S Murray Farms Ltd

2. Bluegrass Jazzman Pams Panama – A H Wilson & Son

3. Gaddesden Tara 2 – J D Evans

4. Glanmor Julian Wishful – Glanmor Jerseys

Class 690 – RWAS Special Rosette Best Cow Classes 686-689

1. Clandeboye Jazzman Mabel – A H Wilson & Son

2. Whiteoaks Julian Flower – S & S Murray Farms Ltd

Class 691 – Progeny Group of 3

1. Glanmor Julian Minstral, Glanmor Julian Popcorn & Glanmor Julian Wishful – Glanmor Jerseys

Class 692 – Cow with Best Udder

1. Clandeboye Jazzman Mabel – A H Wilson & Son

2. Bluegrass Jazzman Pams Panama – A H Wilson & Son

Class 693 – Bryn Cwnin Trophy – Best Exhibit shown by an Exhibitor in Wales

1. Clandeboye Jazzman Mabel – A H Wilson & Son

2. Windyridge Kevs Petunia – E M, E & I Morgan

Class 695 – Best Exhibit Registered in Herd Book

1. Clandeboye Jazzman Mabel – A H Wilson & Son

2. Whiteoaks Julian Flower – S & S Murray Farms Ltd

Class 696 – Champion Jersey

1. Clandeboye Jazzman Mabel – A H Wilson & Son

2. Whiteoaks Julian Flower – S & S Murray Farms Ltd

INTERBREED RESULTS

Fitzhugh Championship

1. Clandeboye Jazzman Mabel – A H Wilson & Son

Whiteoaks Julian Flower – S & S Murray Farms Ltd

Supreme Champion Dairy Heifer

1. Trecanda Vindication Lily – S & S Murray Farms Ltd.

Supreme Champion Dairy Cow

Res. Clandeboye Jazzman Mabel – A H Wilson & Son

The Natwest Team of Five

Res. Clandeboye Jazzman Mabel, Glanmor Julian Popcorn, Glanmor Julian Wishful, Whiteoaks Julian Flower, Bluegrass Jazzman Pams Panama

Dairy Stockmens Competition

1. J D Evans / Future Dreams Partnership

3. Glanmor Jerseys


HERD COMPETITION 2009

This year’s herd competition judging took place between the 30th of June & the 6th of July. 4 of the Shropshire herds and 10 of the West Wales herds entered the competition this year, giving judge, Mr Stephen Bland, Clifton, Cumbria, ample opportunity to compare a variety of quality stock.

23 of the members met up to enjoy a buffet lunch & hear the judge give his results at the Fox & Hounds, Bancyfelin, Carmarthen on Tuesday 7th of July. The cups were presented by Mrs Claire Bland and Mr Mike Davies of Alta Cymru presented 1st, 2nd & 3rd place cards, which were kindly sponsored by Alta Cymru.

RESULTS

THE LONGMYND CUP- LARGE HERDS
1st – Plowden – Plowden Farms
2nd – Whitton – C & G Halliday
3rd – Blodwell – R Taylor & family

THE PAULS & WHITE CUP – MEDIUM HERDS
1st – Glanmor – Glanmor Jerseys
2nd – Gwenlas – S Cavenagh
3rd – Philmor – G Morgan

THE SPOONHILL CUP – SMALL HERDS
1st – Mydrim – J Evans
2nd – Salfach – R & Ff Jones
3rd - Hillhoath – J & C Hart

THE GAYLOW CUP – MAIDEN HERD
1st – Philmor
2nd – Salfach
3rd – Penbryn - Frazer Wyatt

THE GRAYSWOOD CUP- SENIOR PROGENY
1st – Valleystream Julian – Glanmor Jerseys
2nd – Rock Ella Remake – G Morgan
3rd – Sooner Centurion – S Cavenagh

THE BOCM CUP – JUNIOR PROGENY
1st – Mydrim Grand Slam – Nicel Jerseys
2nd – RJF Big Show – Glanmor Jerseys
3rd – Family Hill Avery Signature – G Morgan

THE BERWICK CUP – HOME BRED COW
1st – Glanmor Julian Wishful – Glanmor Jerseys
2nd – Hillhoath Sambo Jingle – J & C Hart
3rd – Glanmor Julian Popcorn – Glanmor Jerseys

THE LOWTHER CUP – HOME BRED YOUNGSTOCK
1st – Plowden
2nd – Gwenlas
3rd – Glanmor

THE DISTINGUE CUP – DAM & DAUGHTER
1st – Glanmor Julians Domino & Glanmor Ring Dallas – Glanmor Jerseys
2nd – Saxown Dukes Blossom & Philmor Signature Blossom – G Morgan
3rd – Trinity Perry Sandy & Mydrim Junos Sandy – J Evans

THE PENNYWORLOD & SURELIKE CUP – HOME BRED HEIFER born in 2008
1st – Plowdens Sultan Bianca – Plowden Farms
2nd – Futuredreams Signature Veronica ET – B & J Evans.
3rd – Salfach Jamaican Dakota – R & Ff Jones

THE LLANLLYR CUP – BULL any age
1st – Whitton Hallmarks Smart – Halliday
2nd – Glanmor Julian Mr Frosty – Glanmor Jerseys
3rd – Philmor Compo – G Morgan

THE MOORISH CUP – JUDGE’S PRIZE
R & Ff Jones, Salfach Jerseys.

CARMARTHENSHIRE COUNTY SHOW - 4th July 2009

Judge: Mr Peter Prior, Radley Green, Essex.

Maiden Heifer
1st - Tregibby Comerica Elsie - A H Wilson & Sons
2nd - Salfach Jamaican Dakota - R & Ff Jones
3rd - Salfach Karma Pennsylvania - R & Ff Jones

In-Calf Heifer
1st - Pavenham Centurion Devona - E M, E & Iwan Morgan
2nd - Tregibby Ringmaster Diamond - A H Wilson & Sons
3rd - Freeland Silver Coconut - Steffan James

Heifer-in-milk
1st - Glanmor Ring Dallas - Glanmor Jerseys
2nd - Glanmor Jewel Jolly - R & Ff Jones

Cow-in-calf
1st - Bluegrass Lovely Lady - A H Wilson & Sons
2nd- Hellifield Easton Sophie - R & Ff Jones

Junior Cow-in-milk
1st - Clandeboye Jazzman Mable - A H Wilson & Sons
2nd - Salfach Ringmaster Twts - R & Ff Jones
3rd - Churcham Valley Dawlish 2 - R & Ff Jones

Senior Cow-in-milk
1st - Glanmor Julian Wishful - Glanmor Jerseys

Milk Recorded
1st - Glanmor Julian Wishful - Glanmor Jerseys

Champion - Clandeboye Jazzman Mable - A H Wilson & Sons
Reserve - Glanmor Julian Wishful - Glanmor Jerseys

Best Female bred by Exhibitor - Glanmor Julian Wishful - Glanmor Jerseys

Supreme Champion Cow - Res. - Clandeboye Jazzman Mable - A H Wilson & Sons

Young Handlers
U.16
1st - Steffan James - Oakfield
3rd - Iwan Jones - Salfach

U.21
1st - Esther Jones - Glanmor
2nd - Alaw Beynon-Thomas - Salfach

COTHIBRIDGE SHOW - 30th May 2009

JERSEY CLASSES - Judge: Mr Andrew Timbury, Bolebec Farm, Maulden, Bedford.

Maiden Heifer (4)
1st - Salfach Karma Pennsylvania - Salfach Jerseys, Nantgaredig, Carmarthen
2nd - Hillhoath Sargent Jingle - J & C Hart, Swn Afon, Meidrim.
3rd - Salfach Jamaican Dakota - Salfach Jerseys, Nantgaredig, Carmarthen.

In-Calf Heifer (1)
1st - Salfach Belmont Yasmine - Salfach Jerseys, Nantgaredig, Carmarthen.

Dry Cow (2)
1st - Brackenhurst Cowboys Cash - Nicel Jerseys, Nantyci, Carmarthen.
2nd - Glanmor Romeo Paprika - Salfach Jerseys, Nantgaredig, Carmarthen.

Heifer in Milk (4)
1st - Glanmor Ring Dallas - Glanmor Jerseys, Laugharne.
2nd - Montgomery Zik Starlight - Nicel Jerseys, Nantyci, Carmarthen.
3rd - Glanmor Blade Primrose - Glanmor Jerseys, Laugharne.

Cow in Milk (3)
1st - Glanmor Julian Popcorn - Glanmor Jerseys, Laugharne
2nd - Churcham Valley Dawlish 2 - Salfach Jerseys, Nantgaredig, Carmarthen.
3rd - Longhills Crecent Zulu - Nicel Jerseys, Nantyci, Carmarthen.

Milk Recorded (3)
1st - Glanmor Julian Popcorn - Glanmor Jerseys, Laugharne.
2nd - Churcham Valley Dawlish 2 - Salfach Jerseys, Nantgaredig, Carmarthen.
3rd - Longhills Crecent Zulu - Nicel Jerseys, Nantyci, Carmarthen.

Pairs (3)
1st - Glanmor Jerseys
2nd - Nicel Jerseys
3rd - Salfach Jerseys

Champion - Glanmor Julian Popcorn - Glanmor Jerseys, Laugharne
Res. - Churcham Valley Dawlish 2 - Salfach Jerseys, Nantgaredig, Carmarthen.

DAIRY INTERBREED - Judge: Mr Bill Pritchard, Cardiff.
Reserve Champion - Glanmor Julian Popcorn

CALF HANDLING & YFC CLASSES - Judge: Miss Helen Evans, Nantyci, Carmarthen.

Senior Dairy Handler (1)
1st - Nia Jones,c/o Salfach Jerseys.

Junior Dairy Handler (5)
2nd - Rhydian Jones, Salfach Jerseys
3rd - Tanwen Cox, Glanmor Jerseys

Dairy Calf Under 12 Months (3)
1st- Salfach Karma Pennsylvania, Salfach Jerseys
3rd - Salfach Jamaican Dakota, Salfach Jerseys

Champion Dairy Calf - Salfach Karma Pennsylvania, Salfach Jerseys.

St CLEARS SHOW - 23rd May 2009

LOCAL CLASSES (Inter-breed) - Judge: Mr Wyn Jones, Cilfeithy, Kidwelly.

Cow in Calf
1st - Glanmor Romulus Pepsi - Sarah Thomas, Treventy Farm, St Clears.

Cow in Milk
1st - Glanmor Julian Popcorn - Glanmor Jerseys, Laugharne.

Heifer in Milk
1st - Glanmor Blade Primrose - Glanmor Jerseys, Laugharne.
2nd - Freeland Dandy Sunset 2 - J & C Hart, Swn Afon, Meidrim.

Home-Bred
1st - Glanmor Julian Popcorn - Glanmor Jerseys, Laugharne.
2nd - Glanmor Blade Primrose - Glanmor Jerseys, Laugharne.

Champion Local (Dairy) - Glanmor Julian Popcorn.
Reserve - Glanmor Blade Primrose.

Champion Local Beast (Any Breed) - Glanmor Julian Popcorn.

JERSEY CLASSES - Judge - Mr Ian Plumb. Plasycerdin, Llangynin, St Clears.

Cow in Calf (2)
1st - Glanmor Romulus Pepsi - Sarah Thomas, Treventy Farm, St. Clears.
2nd - Freeland Laure Yarrow 2 - Steffan James, Awelfryn, Peniel, Carmarthen.

Maiden/In-Calf Heifer (4)
1st - Oakfield Jamaica Yarrow - Steffan James, Awelfryn, Peniel, Carmarthen.
2nd - Hillhoath Sargent Jingle - J & C Hart, Swn Afon, Meidrim.
3rd - Glanmor Belmont Will-O-the Wisp - Glanmor Jerseys, Laugharne.

Heifer in Milk (3)
1st - Montgomery Zik Starlight - Nicel Jerseys, Nantyci, Carmarthen.
2nd - Glanmor Blade Primrose - Glanmor Jerseys, Laugharne.
3rd - Hillhoath Dandy Sunset 2 - J & C Hart, Swn Afon, Meidrim.

Cow in Milk (3)
1st - Glanmor Julian Popcorn - Glanmor Jerseys, Laugharne
2nd - Hillhoath Sambo Jingle - J & C Hart, Swn Afon, Meidrim.
3rd - Longhills Creston Zulu - Nicel Jerseys, Nantyci, Carmarthen.

Jersey Champion - Glanmor Julian Popcorn
Reserve - Montgomery Zik Starlight

Dairy Interbreed Champion - Glanmor Julian Popcorn

HANDLER & CALF CLASSES - Judge: Mr Wyn Jones, Cilfeithy, Kidwelly.

Champion Dairy Calf (9) - Salfach Karma Pennsylvania - Salfach Jerseys.
Junior Handler (7)
1st - Awen Jones, Salfach Jerseys.
2nd - Tanwen Cox, Glanmor Jerseys.

Senior Handler (7)
2nd - Steffan James, Oakfield Jerseys.
3rd - Rhydian Jones, Salfach Jerseys.

Champion Handler - Awen Jones, Salfach Jerseys.


SHOW PREPARATION WORKSHOP

The Welsh & Shropshire club's Young Jersey Breeders held a show preparation workshop on Saturday, 25th April 2009 at the Jones family's 'Salfach' herd, Pontargothi, Carmarthen.

17 young members ranging from 5 to 26 years old spent the day learning how to wash, clip, top-line and handle calves for the showring as well as learning about the main points of the Jersey cow.

Instruction came from some of the area's leading show men & women; Helen Cox (Glanmor), Mark Williams (Lyganlan), Sian Phillips (Fryn), Helen Evans (Nicel) & Iwan Morgan (Erie).

 

 
tumpline internet Copyright © 1998 - 2018 Jersey Cattle Society of the United Kingdom
Registered Charity No. 252271
VAT Reg No 199 3065 26
A Company limited by Guarantee. Registered in England No.18573
tumpline internet