jersey cattle society
Jersey Cattle Society
of the United Kingdom
The Studio @ The Mill
Mill Lane
Little Shrewley
Warwickshire CV35 7HN
info@ukjerseys.com
General Enquiries T: 01926 484035
Cattle Registrations T: 01923 695203

 

Society Club Index

South Wales Jerseys De Cymru Club Index

South Wales Jerseys De Cymru Club Archive

Welsh & Shropshire Jersey Breeders Association

UK Jersey Youth Weekend 2010

Many congratulations to 13 year old Rhydian Jones of Salfach Jerseys, who won the Overall Stockman Award at the recent UK Jersey Youth Weekend which was held at Bayview Jerseys, Lancashire.

Rhydian Jones, Salfach Jerseys – Winner of the Overall Stockman’s Award at the UK Jersey Youth Weekend.

Rhydian Jones, Salfach Jerseys – Winner of the Overall Stockman’s Award at the UK Jersey Youth Weekend

Also, to 10 year old William Speak from Talley who was joint winner of the Best Newcomer Award. William & his family breed Welsh Blacks & had come along for the weekend with his friends, Henry & Gwenlais Cavenagh.

W&SYJB Members with their awards at the UK Jerseys Youth Weekend Lt-rt; Awen Jones, Henry Cavenagh, Rhydian Jones, Gwenlais Cavenagh, William Speak.   

W&SYJB Members with their awards at the UK Jerseys Youth Weekend. Lt-rt; Awen Jones, Henry Cavenagh, Rhydian Jones, Gwenlais Cavenagh, William Speak.

Over 50 young members from all over the UK & Northern Ireland attended the weekend. All 5 W&SYJB members did extremely well during the weekend & came away with awards either individually or as team members.


Herd Competition 2010

A good crowd of members were present at Nantyci Farm for the Herd Competition Presentation evening on Wednesday 7th of July.

Many thanks to the Evans Family at Nantyci for hosting the evening, we are very grateful for your generosity. Thanks also to our judge, Mr Colin Jones, Penyfedw, Llandyfaelog, who I believe, as a Holstein man, was very impressed by the quality of stock.

We would also like to thank those members who entered the competition, ensuring it's success this year again.

Tanwen Cox from Glanmor Jerseys being presented with the Pauls & White Cup by Mr Colin Jones, Judge
Tanwen Cox from Glanmor Jerseys being presented with the Pauls & White Cup by Mr Colin Jones, Judge
James Evans, Mydrim Jersey receiving one of the numerous cups he won.
James Evans, Mydrim Jersey receiving one of the numerous cups he won
Awen Jones from Salfach Jersey receiving the Gaylow Cup
Awen Jones from Salfach Jersey receiving the Gaylow Cup
Henry & Gwenlais Cavenagh from the Gwenlas Herd, winners of the Gorwyn Cup
Henry & Gwenlais Cavenagh from the Gwenlas Herd, winners of the Gorwyn Cup

RESULTS

Class 1

Large Herd (3) – The Longmynd Cup

1st – Plowden

2nd – Blodwell

3rd – Longmynd

Medium Herd (4) – The Pauls & White Cup

1st – Glanmor

2nd – Nicel

3rd – Gwenlas

4th – Philmor

Small Herd (4) – The Spoonhill Cup

1st – Mydrim

2nd – Starlight

3rd – Salfach

4th – Hillhoath

Class 2

Maiden Herd - The Gaylow Cup

1st – Salfach

Class 3

Senior Progeny Group (5) – The Grayswood Cup

1st – Glanmor – Valleystream Julian

2nd – Gwenlas – Sooner Centurion

3rd – Philmor – Rock Ella Remake

4th – Nicel – Q Zik

5th – Salfach – Tregibby Romeo

Class 4

Junior Progeny Group (7) – The BOCM Cup

1st – Mydrim – Rock Ella Remake

2nd – Salfach – Pine Haven Senior

3rd – Nicel – Grahmar Future Tonic

4th – Philmor – Woodstock Lexington

5th – Philmor – Family Hill Signature

Class 5

Progeny Group by a UK Bull (5) – The Daimar Cup

1st – Glanmor – Glanmor Flyers Jumbo Jet

2nd – Nicel – Mydrim Remake Grandslam

3rd – Philmor – Philmor Compo

4th – Nicel – Llan Lester Highwayman

5th – Salfach – Tregibby Romeo

Class 6

Home Bred Cow (12) – The Berwick Cup

1st – Mydrim – Mydrim Vindication Louise

2nd – Glanmor – Glanmor Ring Florrie

3rd – Glanmor – Glanmor Julian Wishful

4th – Gwenlas – Gwenlas Centurion Triumph

= 5th – Blodwell – Blodwell Ringmaster Joy

- Salfach – Salfach Ringmaster Twts

Class 7

Home Bred Heifer in Milk (12) – The Ellerdine Cup

1st – Glanmor – Glanmor Julian Minstral

2nd – Starlight – Starlight Remake Daffoldil

= 3rd – Blodwell – Blodwell Vindication Jane

Mydrim – Mydrim Excitation Sandy

= 5th – Gwenlas – Gwenlas Iatola Erica Louise

Blodwell – Blodwell Futurity Focus

Hillhoath – Hillhoath Sargent Jingle

Philmor – Philmor Signature Rose

Class 8

Home Bred Youngstock (10) – The Lowther Cup

1st – Gwenlas

2nd – Plowden

= 3rd – Longmynd

Mydrim

5th – Salfach

Class 9

Dam & Daughter (10) – The Distingue Cup

1st – Mydrim – Regal Louise/Vindication Louise

2nd – Glanmor – Style Fimble/Ring Florrie

3rd – Hillhoath – Sambo Jingle/Sargent Jingle

4th – Gwenlas – Cent Triumph/Hallmark Triumph

= 5th – Starlight – Remake Daffodil/Julian Daffodil

Philmor – Glanmor Romeo Marmalade/ Philmor Julian Marmalade

Class 10

Home Bred Heifer born in 2009 (8) – The Pennyworld & Surelike Cup

1st – Blodwell – Blodwell Exciting Unicolour

2nd – Futuredreams – Futuredreams Ringmaster Tracey

= 3rd – Mydrim – Mydrim Sargent Sandy

Salfach – Salfach Ringmaster Paris

= 5th – Hillhoath – Hillhoath Jamaica Blossom

Philmor – Philmor Iatola Claire

Class 11

Bull (3) – The Llanllyr Cup

1st – Glanmor – Glanmor Julian Mr Frosty

2nd – Glanmor – Glanmor Saber Xenon

3rd – Philmor – Philmor Blossman

Class 12

Production & Inspection ( 9) – The Gorwyn Cup

1st – Gwenlas - Gwenlas Cent Nougat

2nd – Gwenlas - Gwenlas Cent Flora

3rd – Salfach - Salfach Ringmaster Twts

4th – Glanmor - Glanmor Julian Wishful

5th – Salfach – Churcham Valley Dawish 2

Class 13

Judge’s Prize – The Moorish Cup

Mydrim

Stock Judging

A very enjoyable and informative day was spent at Glanmor Jerseys, Llandawke, LAUGHARNE, by kind invitation of Helen, Dafydd and Tanwen Cox. There was a good turnout of members, young & old. Mr Meurig James, Chief Classifier, gave a presentation of the key points of a Jersey cow before the members were split into 3 age groups for the stock judging competition which was judged by Mr Edward Morgan.

Age group winners were:

Junior: Melissa Fletcher, Clover Hill.

Intermediate: Rhydian Jones, Salfach.

Senior: Phil Morgan, Philmor.

Many thanks to Mr Meurig James & Mr Edward Morgan for their contribution to the day and especially to Helen, Dafydd & Tanwen Cox for their hospitality.

Rhydian Jones, Salfach – Intermediate winner with Mr Edward Morgan, Judge. Melissa Fletcher, Clover Hill – Junior winner with Mr Edward Morgan, Judge. Phil Morgan, Philmor – winner of the senior Stock Judging Competition
Rhydian Jones, Salfach – Intermediate winner with Mr Edward Morgan, Judge. Melissa Fletcher, Clover Hill – Junior winner with Mr Edward Morgan, Judge. Phil Morgan, Philmor – winner of the senior Stock Judging Competition

St Clears Show

Members from the West Wales area were out in force at St Clears Show which was held at the United Counties Showground, Carmarthen on Saturday 22nd May.

Judge: Mr B. Baker, Usk, Monmouthshire.

Local Interbreed Classes

Best Heifer in Calf:
1st R James, Nantycifach, Banyfelin.

Best Heifer in Milk:
1st Glanmor Jerseys, Parcgwyn, Llandawke.
2nd Sian Cusack, Caerlleon, Llanboidy.

Best Cow or Heifer to be Home Bred:
1st Glanmor Jerseys, Parcgwyn, Llandawke.
2nd Glanmor Jerseys, Parcgwyn, Llandawke.
3rd Sian Cusack, Caerlleon, Llanboidy.

Elfyn Thomas Challenge Cup – Best Local Champion
Champion: Glanmor Jerseys, Parcgwyn, Llandawke.
Reserve: Glanmor Jerseys, Parcgwyn, Llandawke.

Best Local Beast, Any Breed, Male or Female:
1st Glanmor Jerseys, Parcgwyn, Llandawke.

WP Davies Trophy – Best Local Beast, Any Breed, Male or Female
Champion: Glanmor Jerseys, Parcgwyn, Llandawke.

Open Jersey Classes

Best Maiden Heifer or Heifer in Calf:
1st JD Evans, Tynewydd, Meidrim.
2nd R James, Nantycifach, Banyfelin.
3rd R & F Jones, Cilarddu, Nantgaredig.

Best Cow in Milk:
1st Glanmor Jerseys, Parcgwyn, Llandawke.
2nd P Morgan, Goitan, St.Nicholas, Goodwick.
3rd Nicel Jerseys, Nantyci, College Rd, Carms.

Best Heifer in Milk:
1st Glanmor Jerseys, Parcgwyn, Llandawke.
2nd Sian Cusack, Caerlleon, Llanboidy.
3rd R & F Jones, Cilarddu, Nantgaredig.

Pennyworld & Surelike Perpetual Cup
Champion: Glanmor Jerseys, Parcgwyn, Llandawke.
Reserve: Glanmor Jerseys, Parcgwyn, Llandawke.
Special Show Rosette – Best Home Bred Animal in the Jersey Section
Champion: Glanmor Jerseys, Parcgwyn, Llandawke.
Reserve: Glanmor Jerseys, Parcgwyn, Llandawke.

Interbreed Classes

Best Interbred Dairy Pairs:
1st Glanmor Jerseys, Parcgwyn, Llandawke.

Calf & Calf Handling:
Best Dairy Calf Under 12 months old:
1st James Evans, Tynewydd, Meidrim.
2nd R & F Jones, Cilarddu, Nantgaredig.

Shield – Best Dairy Calf (Class C46)
Champion: James Evans, Tynewydd, Meidrim.
Reserve: R & F Jones, Cilarddu, Nantgaredig.

Best Calf Under 12 months old, handled by a child under 10yrs old:
1st Tanwen Cox, Glanmor Jerseys, Parcgwyn, Llandawke.

Best Calf Under 12 months old, handled by a child 10 - 15yrs old:

3rd Awen Jones, Cilarddu, Nantgaredig.

Challenge Shield – Best Handler (Classes C47 & C48):

Reserve: Tanwen Cox, Glanmor Jerseys, Parcgwyn, Llandawke.

Cothi Bridge Show

Saturday 29th May 2010

Judge: Mr Arwyn Wilson, Cardigan.

Maiden Heifer (6)

1st – Glanmor Perfector Texas Tee – Glanmor Jerseys

2nd – Salfach Senior Lara – Salfach Jerseys

3rd – Nicel Minister Clemency – Nicel Jerseys

Heifer in Calf (1)

1st – Salfach Karma Pennsylvania – Salfach Jerseys.

Heifer in Milk (3)

1st – Glanmor Julian Minstral – Glanmor Jerseys.

2nd – Glanmor Storm Force Five – Glanmor Jerseys.

3rd – Freeland Lieutenant Sunset – Salfach Jerseys.

Cow in Milk (5)

1st – Glanmor Julian Wishful – Glanmor Jerseys.

2nd – Glanmor Blade Primrose – Glanmor Jerseys.

3rd – Glanmor Jewel Jolly – Salfach Jerseys

Best Milk Recorded Cow or Heifer (1)

1st – Glanmor Julian Wishful – Glanmor Jerseys.

Group of 3

1st – Glanmor Jerseys

2nd – Nicel Jerseys

3rd – Salfach Jerseys

W&SJBA Rosette Home Bred Cow or Heifer: Glanmor Julian Wishful – Glanmor Jerseys.

Champion: Glanmor Julian Wishful.

Reserve: Glanmor Julian Minstral.

Interbreed Classes

Champion Group: Glanmor Jerseys

Champion Heifer: Glanmor Julian Minstral

Champion Cow: Reserve – Glanmor Julian Wishful.

YFC & Young Handler Classes

Calf under 12 months:

2nd – Salfach Senior Lara – Rhydian Jones, Salfach

3rd – Salfach Illusion Peanut – Iwan Jones, Salfach

Calf not showing any broad teeth:

1st – Salfach Karma Pennsylvania – Rhydian Jones, Salfach

2nd – Oakfield Jamaica Yarrow 2 – Steffan James, Oakfield

Champion Calf: Reserve – Salfach Karma Pennsylvania.

Young Handler 14 yrs & under.

1st – Rhydian Jones, Salfach

3rd – Awen Jones, Salfach

4th – Tanwen Cox, Glanmor

Young Handler 15 – 20yrs

1st – Steffan James, Oakfield

2nd – Nia Jones, c/o Salfach

 

 
tumpline internet Copyright © 1998 - 2018 Jersey Cattle Society of the United Kingdom
Registered Charity No. 252271
VAT Reg No 199 3065 26
A Company limited by Guarantee. Registered in England No.18573
tumpline internet