jersey cattle society
Jersey Cattle Society
of the United Kingdom
The Studio @ The Mill
Mill Lane
Little Shrewley
Warwickshire CV35 7HN
info@ukjerseys.com
General Enquiries T: 01926 484035
Cattle Registrations T: 01923 695203

shows index

All Breeds - All Britain Calf Show 2010

Saturday 9th - Sunday 10th October 2010

RESULTS

Coloured Breed Classes

Judge - James Tomlinson

Jersey Champion Handler – Claire Daw
Reserve Champion Handler – Larissa Jones
Honourable Mention – Lydia Griffiths

Class 1 - Junior Coloured Breeds Showman
2. Claire Ella Raven
3. Al Wyn Griffiths
5. Elenor Saxby
6. Charlotte Limond
7. Shannon Dawes
8. Sophie Timbury
11. Jack Debenham

Class 1a
1. Lydia Griffiths
2. Zoe Clear
3. Awen Jones
5. Allison Hunter
6. Hayley Scott
9. Sarah Howie
10. Matthew Limond
12. Iwan Jones
13. Elizabeth Clarke
14. Will Morton
15. Gwenlais Cavenagh
16. William Timbury

Class 3 - Intermediate Coloured Breeds Showman
1. Claire Daw Jersey
3. Charlotte Tallentine Jersey
7. Sarah Morley Jersey
9. Katherine Jenkinson Jersey
10. Hannah Clarke Jersey
Lindsay Fleming

Class 5 – Senior Coloured Breeds Showman
1. Larissa Jones Jersey
6. Matt Pye Jersey
7. Lizzie Bland Jersey
10. Thomas Lomas Jersey

Class 7 – Mature Coloured Breeds Showman
2. Charlotte Andrews Jersey
6. David Christophers Jersey

Champion: Mydrim Remakes Tara 2

Mydrim Remakes Tara 2
Hon Mention: Windyridge Comericas Prima Donna

Windyridge Comericas Prima Donna

Jersey Calf Class Results 2010

Judge – James Waring

Champion: James David Evans’ Mydrim Remakes Tara 2
Reserve: Sian Thomas’ Glanmor Julian Jean
Hon Mention: EJ Murray’s Windyridge Comericas Prima Donna

Class 15 – Born on or after 1st March 2010
1. Rachel Richardson’s Gilbrook Action Totem
2. Coldeaton Jerseys’ Coldeaton Ringmasters Daisy Belle
3. Salfach Jerseys’ Salfach Frosty Jewel
4. Burton & Butterfield’s Toobees Fantom Belle
5. The Saxby Family’s Saxown Minister Cash
6. Futuredreams Partnership’s Starlight Volcanic Daphne
7. Bar-M Jerseys’ Bar-M Vindication Isla
8. Zoe Clear’s Pierrepoint Sultans Claudia
9. JR & SM Howie’s Loseley Abe Chatelaine
10. Christian Shepherd’s Lexington McGwire Iben

Class 19 – Born between 1st Dec 2009 and 28th Feb 2010
1. Sian Thomas’ Glanmor Julian Jean
2. Rapidbay-UK’s Rapidbay-UK Jades Rumour
3. Rapidbay-UK’s Rapidbay-UK Guapos Dance
4. J Pratt & S Clapham Potterswalls Glamours Pride
5. Rapidbay-UK’s Rapidbay-UK Guapo JJ Shiloh
6. Natasha Kirby’s Brightfuture Under The Mistletoe
7. Coldeaton Jersey’s Coldeaton Ringmasters April
8. Mr & Mrs BA Daw’s Bluegrass Sergeants Snowqueen
9. Craig Brough’s Caldewvalley Scot Minister Belle
10. Bar-M Jerseys’ Bar-M Rebel Anna

Class 23 – Born between 1st Sep and 30th Nov 2009
1. Salfach Jersey’s Salfach Senior Lara
2. James David Evans’ Mydrim Excitations Louise
3. JR & SE Dickinson’s Thurlstone Abe Calendula
4. The Saxby Family’s Saxown Excite Heidi 11
5. B & J Ravenhill-White’s Whitenhill Coalitions Diamond
6. Mark & Diane Wilson’s Hailstone Excitation Jasmine
7. The Saxby Family’s Saxown Big Boy Martha 3
8. B & J Ravenhill White’s Whitenhill Iatolas Koppett
9. Mr & Mrs BA Daw’s Bluegrass Coalitions Saharas Sarong
10. Kerbanks Partnership’s Skiddaw Ability Nic

Class 27 – Born between 1st May and 31st Aug 2009
1. Mr & Mrs BA Daw’s Bluegrass Coalitions Lady Carol
2. Rapidbay-UK’s Rapidbay-UK Guapo JJ Shakira
3. James David Evans Mydrim Sargents Sandy
4. NJ & LC Sercombe’s Shambles Governor Flash Dance
5. B & J Ravenhill White’s Whitenhill Winners Delicate
6. Coldeaton Jerseys’ Woodbine Sargents Fieldfare 2
7. Mr & Mrs BA Daw’s Bluegrass Majors Lavendar Fields
8. Mr & Mrs BA Daw’s Bluegrass Remakes Maidenhair
9. Duncan Dawes Farms Ltd’s Parkplace Ranger Suntrap
10. B & J Ravenhill-White’s Whitenhill Delano Delphic

Class 31 – Born between 1st Jan and 30th Apr 2009
1. James David Evans’ Mydrim Remakes Tara 2
2. EJ Murray’s Windyridge Comericas Prima Donna
3. B & J Ravenhill-White’s Whitenhill Woodys Logic
4. Christian Shepherd’s Lexington Ambassador Iben
5. David Bostock’s Sparkling Little Star Birch
6. The Saxby Family’s Saxown Exciting Natty 7
7. Duncan Dawes Farms Ltd’s Parkplace McGwire Carroza
8. JR & SM Howie’s Jovial Hallmark Sparkly
9. Mr & Mrs BA Daw’s Bluegrass Majors Donna Ballerina
10. Coldeaton Jersey’s Coldeaton Excaliburs Louise

 

 
tumpline internet Copyright © 1998 - 2018 Jersey Cattle Society of the United Kingdom
Registered Charity No. 252271
VAT Reg No 199 3065 26
A Company limited by Guarantee. Registered in England No.18573
tumpline internet