jersey cattle society
Jersey Cattle Society
of the United Kingdom
The Studio @ The Mill
Mill Lane
Little Shrewley
Warwickshire CV35 7HN
info@ukjerseys.com
General Enquiries T: 01926 484035
Cattle Registrations T: 01923 695203

shows index

All Breeds All Britain Calf Show 2012

Two herds dominate All-Breeds All-Britain Calf Show

The Rapidbay-UK and Erie herds dominated the Jersey line-up at the All-Breeds All-Britain Calf Show with six of the ten calves in the Championship bred in the Rapidbay-UK stud of the Strachan family in Suffolk, and another three from the Erie herd of the Morgan family near Carmarthen.

Claiming the Championship was Rapidbay-UK Jade Rumour, with Erie Governor Gorgeous in Reserve spot and Erie Rory Sombrero as Honourable Mention.

Rapidbay-UK Jade Rumour
Rapidbay-UK Jade Rumour

Rapidbay-UK Jade Rumour was the Champion Jersey at the All-Breeds All-Britain Calf Show, and was one of six Rapidbay-UK bred animals in the Championship line-up of ten.

In the Coloured Breeds Showmanship Classes Jersey handlers were placed first in three of the five classes, with Jersey Youth members taking the top five places in the Junior section.

Champion Handler was Claire Daw of the Bluegrass prefix with Arwyn Wilson, Tregibby, and Matt Pye, Bayview, being placed Reserve and Honourable Mention.

Rapidbay-UK Jade Rumour
Champion Showman

Claire Daw of the Bluegrass herd was Champion Jersey Handler at the All-Breeds All-Britain Calf Show. Arwyn Wilson, Tregibby, and Matt Pye, Bayview, were Reserve and Honourable Mention.

Congratulations are also in order to the Lakes Club on winning the Tidy Lines competition. The Lakes Jersey Club made a great effort to present their entries as a team in 2011 and have built on that this year, with great success.

Showmanship Class Results
Junior Class 1

1

Meggan Stratton

09/07/2002

Ayrshire

2

Charlotte Limond

21/11/2001

Guernsey

3

Tanwen Cox

18/04/2002

Jersey

4

Elan Thomas

30/11/2003

Jersey

5

Claire Raven

15/10/2001

Jersey

6

Joshua Etteridge

09/02/2002

Jersey

7

James Potter

13/10/2001

Jersey

8

Thomas Morgan

07/07/2004

Dairy Shorthorn

9

Catherine Jennings

18/08/2003

Ayrshire

10

Anwen Thomas

13/03/2003

Jersey

11

Hannah Garrett

15/04/2004

Guernsey

12

Millie Thomas

13/04/2004

Jersey

13

Daffyd Davies

24/09/2001

Jersey

14

Daisy Laurie

24/12/2001

British Friesian

15

George Oultram

11/05/2006

Dairy Shorthorn

16

Alfie Berresford

20/03/2003

Ayrshire

17

Harry Collins

21/04/2004

Dairy Shorthorn

18

George Laurie

02/05/2003

British Friesian

Junior Class 1A

1

Jennifer Cooper

12/10/1999

Jersey

2

Lizzy Clarke

18/01/2000

Jersey

3

Zoe Clear

27/02/2000

Jersey

4

Jessica Watts

31/12/2000

Jersey

5

Matthew Limond

18/05/1999

Jersey

6

Chalotte Gallent

04/04/1999

British Friesian

7

Christopher Jennings

28/11/1999

Ayrshire

8

Awen Jones

21/02/2000

Jersey

9

Abigail Fisher

07/11/1999

Dairy Shorthorn

10

Eleanor Fisher

07/11/1999

Dairy Shorthorn

11

Ellie Saxby

14/03/2001

Jersey

12

Harry Bolderston

18/05/2001

Ayrshire

13

Hannah Morgan

07/02/2000

Dairy Shorthorn

14

Laura Partington

10/01/2000

Ayrshire

15

Sam Jordan

02/01/2000

Dairy Shorthorn

16

Catherine Etches

31/03/2001

Jersey

17

Lucy Lucas

22/07/1999

Ayrshire

18

Shannon Dawes

15/10/2000

Guernsey

19

Holly Harris

22/06/2000

Ayrshire

Intermediate Class 3

1

Lydia Griffiths

26/10/1997

Jersey

2

Becky Vine

26/06/1996

Ayrshire

3

James Bolderston

26/10/1996

Jersey

4

Georgia Davis

30/07/1997

Ayrshire

5

Iwan Jones

23/09/1997

Jersey

6

Nyomi Band

22/03/1996

British Friesian

7

Georgina Fisher

25/08/1996

Dairy Shorthorn

8

Awen Davies

22/06/1998

Jersey

9

Hayley Scott

22/09/1997

Jersey

10

Douglas Buchanan

01/09/1997

Jersey

11

Heather Limond

08/06/1997

Jersey

12

Beth Mellish

31/10/1996

Ayrshire

13

David Madley

29/03/1996

Dairy Shorthorn

14

Andrew Thomas

20/01/1996

Guernsey

16

Lucy Morgan

30/06/1998

Dairy Shorthorn

17

Harry Pink

03/09/1997

Jersey

18

Michael Dawes

24/11/1998

Guernsey

19

Elizabeth Carnell

23/04/1996

British Friesian

20

Rhydian Jones

14/10/1996

Jersey

Senior Class 5

1

Claire Daw

21/06/1995

Jersey

2

Robert Crawford

11/09/1993

Ayrshire

3

Hannah Slack

09/01/1991

Ayrshire

4

Matt Pye

20/01/1991

Jersey

5

Katie Vine

19/05/1995

Ayrshire

6

Izzy Wright

09/01/1991

Jersey

7

Virginia Crawford

05/01/1992

Ayrshire

8

Felicity Coates

25/10/1992

Dairy Shorthorn

9

Katie Morgan

24/06/1995

Dairy Shorthorn

10

Victoria Harrison

01/02/1994

Dairy Shorthorn

11

Adam Smith

28/01/1994

Ayrshire

12

Beth Ford

28/11/1992

Jersey

13

Kerry Scott

07/03/1996

Jersey

14

Joanna Harrison

25/09/1991

Dairy Shorthorn

15

Chris Kilford

24/08/1992

Guernsey

16

Emily Fisher

21/05/1995

Ayrshire

17

Liam Banns

10/07/1993

British Friesian

18

Katie Bowsher

12/03/1992

Ayrshire

19

Rebecca Shledrake

13/12/1993

British Friesian

21

Katherine Jenkinson

07/01/1995

Jersey

22

Andrew Rimmer

30/07/1993

Ayrshire

23

Callum Robson

25/01/1996

Ayrshire

Mature Class 7

1

Cerys Crank

22/12/1989

Dairy Shorthorn

2

Arwyn Wilson

17/07/1986

Jersey

3

Emma Greenslade

30/09/1989

Guernsey

4

Emma Strachan

24/01/1986

Jersey

5

Christian Shepherd

16/11/1987

Jersey

6

Stuart Williams

09/11/1987

Ayrshire

7

Maxine Gray

16/08/1990

Guernsey

8

Martyn Dean

19/01/1989

Jersey

9

Jenny Partridge

05/07/1986

Jersey

10

Luke Harris

27/08/1989

Jersey

11

Claire Tyler

26/11/1985

Ayrshire

12

Andrew Hyslop

19/09/1987

Ayrshire

13

John Smith

02/06/1986

Ayrshire

14

Cat Gould

18/07/1986

Guernsey

15

Charlotte Bosher

01/01/1986

Ayrshire

Champion Claire Daw
Reserve Champion Arwyn Wilson
Honourable Mention Matt Pye
Champion Calf - Rapid Bay UK Jade Rumour
Champion Calf - Rapid Bay UK Jade Rumour
Jersey Calves Results
Class 15 Calf born after 01/03/2012

506

1

D R & V A Lawrence

Rapidbay-UK Tequila R Belle

507

2

Rapidbay-UK

Rapidbay-UK Dancing Belle

505

3

Beth Ford

Honeyfields GG Lets Dance

501

4

The Saxby Family

Saxown Excitingly Precarious 11

503

5

Ben Etteridge

Moonshine Govenor Apricot Aster

502

6

Ben Etteridge

Goodtime Valiant Cecelia

500

7

James D Evans

Mydrim Tequilas Tara

Class 20 Calf born between 01/12/11 and 28/02/12

540

1

Rapidbay-UK

Rapidbay-UK JG Shakira

544

2

Rapidbay-UK

Rapidbay-UK Grand Prix Lotus

548

3

James D Evans

Mydrim Grand Prix Festive Sandy

549

4

J R & F C E Jones

Glanmor Xavier Sneaky Sausage

542

5

James, Liam & Corey Potter

JLC Jacinto Emma

535

6

Ben Etteridge

Moonshine Antheas Twilight

543

7

J R & F C E Jones

Salfach On Time SC Surprise

537

8

RJ Clarke & Son

Pypard Valentine 3

546

9

JA & JH Evans

Glanmor Grand Prix Yellow

550

10

Mr B A & Mrs J M Daw

Bluegrass Ressurections Helleborus

536

11

T R Savage & Mrs S Fleming

Shellen Fantom March

545

12

C J Carnell

Apple Blossom Klipper Fizz Wizz

547

13

Mr & Mrs M Clear

Discovery Hovborgs Icicle

Class 25 Calf born between 01/09/11 and 30/11/11

600

1

Iwan Rhys Morgan

Erie Govenor Gorgeous

592

2

Mr B A & Mrs J M Daw

Bluegrass Comericas Petal

591

3

M & D Wilson

Hailstone Fantom Winsome 3

589

4

M & D Wilson

Hailstone Fantom Samantha Who

597

5

The Saxby Family

Saxown Grand Prix Shanizard 17

595A

6

R A Bown

Excitation Cuddles

596

7

The Saxby Family

Saxown Reagan Cash 81

595

8

John Smith

Kinder Iatola Primrose

598

9

Mr & Mrs M Clear

Pierrepont Eclipes Ena

598A

10

Miss J Watts

Saxown On Time Totem 13

587

11

Coldeaton Jerseys

Coldeaton Ringmaster Mapleberry

601

12

Futuredreams Partnership

Future Dreams Excitations Blossom

594

13

Barnowl Jerseys

Barnowl Pride Vickie

588

14

Glanmor Jerseys

Glanmor Fantom Scary Scream

593

15

M/S J A & Y Raven

Skiddaw Sultan Heidi

586

16

Kerbanks Partnership

Kerbanks May Suzy

Class 30 Calf born between 01/05/11 and 31/08/11

635

1

Iwan Rhys Morgan

Erie Rory Sombreco

629

2

Iwan Rhys Morgan

Erie Grand Prix Radiance

627A

3

J & S Dickinson

Thurlestone On Time Petra

633

4

Rapidbay-UK

Rapidbay-UK Divine Shyster

639

5

Mr B A & Mrs J M Daw

Bluegrass Reagans Royal Sahara

638

6

Tom Lomas

Drointon Griffens Vienna

632

7

Mr P Prior & Miss C A Moody

Designer Shandy Eclipse

627

8

The Saxby Family

Saxown Excitation Heidi 14

628

9

K Rickard & S Webber

Erie Reagan Prance

630

10

Katherine Jenkinson

Killington Reagan Eleanor

640

11

James D Evans

Mydrim Grand Prix Louise

642

12

GM & DJ Pye

Bayview Target Samantha

634

13

Glanmor Jerseys

Glanmor Guapo Siswrn

643

14

Coldeaton Jerseys

Coldeaton Grand Prix Lady

636

15

Mr & Mrs M Clear

Pierrepont Sambos Eliza

631

16

Futuredreams Partnership

Futuredreams Excitation Veronica

641

17

Ben Etteridge

Moonshine Reagans Asters Bramble

Class 35 Calf born between 01/01/11 and 30/04/11

682

1

Rapidbay-UK

Rapidbay-UK Jade Rumour

676

2

Beth Ford, James Hudson

Rapidbay-UK Jade Comerica Belladonna

683

3

Mr B A & Mrs J M Daw

Tregibby Belmont Serengeti

679

4

Mr & Mrs M Clear

Pierrepont Sultans Sherbert

674

5

Ben Etteridge

Moonshine JJ Magic

678

6

GM & DJ Pye

Bayview Time Eileen

673

7

M/S J A & Y Raven

Skiddaw Bigshow Polly

681

8

R Batchelor

Glanmor Xavier Riot

675

9

James D Evans

Mydrim Excitations Sara

680

10

Michael Pink

Cocking Itaska Fillpail 2

Champion    

Rapidbay-UK

Rapidbay-UK Jade Rumour
Reserve Champion  

Iwan Rhys Morgan

Erie Govenor Gorgeous
Honourable Mention  

Iwan Rhys Morgan

Erie Rory Sombreco
Champions with the Owners
Champions with the Owners
Lakes Counties Jersey Club winners of the Tidy Lines trophy at the All Breeds All Britain Calf Show 2012

Lakes Counties Jersey Club winners of the Tidy Lines trophy

2011 report

 
tumpline internet Copyright © 1998 - 2018 Jersey Cattle Society of the United Kingdom
Registered Charity No. 252271
VAT Reg No 199 3065 26
A Company limited by Guarantee. Registered in England No.18573
tumpline internet