jersey cattle society
Jersey Cattle Society
of the United Kingdom
The Studio @ The Mill
Mill Lane
Little Shrewley
Warwickshire CV35 7HN
info@ukjerseys.com
General Enquiries T: 01926 484035
Cattle Registrations T: 01923 695203

shows index

Jersey Island Spring Show 2014

14th - 15th June 2014

The increasing impact of international Jersey genetics continued to show through at this year’s Royal Jersey Agricultural & Horticul-tural Society Spring Cattle Show held at the Royal Jersey Showground, Trinity, over the weekend of June 14th and 15th.

The quality of all animals forward ranked highly and as echoed by Judge for the Weekend, Mr Bob Jarrell of RJ Farms, Ontario, Canada, ‘many top prize winners would have competed favourably against other top Jerseys I have judged recently around North America and elsewhere’.

Of the 12 entries forward for the first class of the day, the Alex Picot Group sponsored Heifers in Milk class; the top awards went to Paul Houze’s very stylish daughter of the Canadian bull Lencrest On Time ET, brought out from the Lodge Farm, Maufant herd to head up a very promising class, which set the standard for the rest of the Saturday classes. Prides OT Lucky Isis went on to be named Reserve Grand Champion by the end of the day’s judging. Isis also went home with the awards for Junior In-Milk and Reserve Best Uddered Champion

   Elite Action Agnetta 2 ET Grand, Exhibitor Bred & Best Udder Champion at the RJA&HS 2014 Spring Island Show (Bred by J F Le Feuvre) (Sire: Forest Glen Avery Action ET)

Elite Action Agnetta 2 ET Grand, Exhibitor Bred & Best Udder Champion at the RJA&HS 2014 Spring Island Show (Bred by J F Le Feuvre) (Sire: Forest Glen Avery Action ET)

However, star of the day had to be John Le Feuvre’s Young Cow, Elite Action Agnetta 2 ET who’s qualities turned many heads around the show ring. For Agnetta, also the Senior In-Milk, Exhibi-tor Bred and Best Uddered Champion, this was the second occasion for her to be named Grand Champion at a Society Island show, having previously claimed top spot in June 2012.

   Prides O T Lucky Isis: 1st Heifer –in-milk

Prides O T Lucky Isis: 1st Heifer –in-milk

Bob Jarrell found his eventual Island’s Insurance sponsored Junior Member champion in the mature cow class, where the 1st placed animal, Miss Tammy Le Brocq’s Noble Natalies Amethyst competed strongly against all other entries.

 Ansom Iatola Prissy: 1st 3 Year Old Cow

Ansom Iatola Prissy: 1st 3 Year Old Cow

The Perchard family from La Ferme, St Martin also had an excellent day with their cattle overall, picking up the first three places in an exceptionally hard fought Three Year Old Cow class.

 Elite Action Agnetta 2 ET:: 1st Young Cow

Elite Action Agnetta 2 ET:: 1st Young Cow

The Le Feuvre family went home with the Homebred group of 3 animals award, whilst the USA bull Forest Glen Avery Action ET took the honours in the progeny group class.

 Noble Natalies Amethyst: 1st Mature Cow

Noble Natalies Amethyst: 1st Mature Cow

On the second day of the show, for youngstock classes, some of the Saturday exhibitors returned with a good show of younger cattle from their farms.

 Prides True Action Sybil: 1st Heifer under 12mths

Prides True Action Sybil: 1st Heifer under 12 mths

The under 12mth entry from Paul Houze, Prides True Action Sybil (sired by Forest Glen Avery Action ET) set a high standard for those heifers present on the day by winning the first class. A John Le Feuvre entry then took top recognition in the next class with his 12 to 18mth entry Elite Grand Prix Coiffeur (Sire: Rapid Bay Grand Prix ET).

 Elite Grand Prix Coiffeur: 1st Heifer 12 to 18mths

Elite Grand Prix Coiffeur: 1st Heifer 12 to 18 mths

The senior heifer class was led by two Junior Member owned animals with Miss Eden Hicks’ Ansom Tequila Cactus taking honours over the George Hambrook owned Phoenix Res-surection Margo, led by Miss Isabelle Hefford-McCutcheon.

 Ansom Tequila Cactus: 1st Heifer 18 to 27mths

Ansom Tequila Cactus: 1st Heifer 18 to 27 mths

These two senior heifers went on to take Open Heifer and Exhibitor Bred Championships respectively in Judge Bob Jarrell’s final heifer championship class. In his closing comments at this the second exhibi-tion of the two day show, the judge re-marked ‘I was very im-pressed with the quality of the cattle in Jersey, here and on farm, and it would appear to me that the use of international sires is definitely moving the Island herd in the right direction’.

Full results

HEIFER IN MILK: (Number forward – 12)

H G SHEPARD MEMORIAL TROPHY (Inspection):

1st: P M Houze — Prides O T Lucky Isis

2nd: La Ferme Ltd— Ansom Ringmaster Aim

3rd: La Ferme Ltd— Ansom Enrico Bangle

4th: J F Le Feuvre— Elite Aimless Lady 223

5th: Trinity Manor Farm Ltd— Trinity On Time Climax

Best Udder

1st: P M Houze— Prides O T Lucky Isis

2nd: La Ferme Ltd— Ansom Enrico Bangle

JUNIOR MEMBER PLACING:

1st: George Hambrook— Phoenix Governing Margo

(Led By Miss T Le Brocq)

THREE YEAR OLD COWS: (Forward – 14)

RJA&HS 4TH JERSEY AGRICULTURAL PRODUCE TROPHY:

1st: La Ferme Ltd— Ansom Iatola Prissy

2nd: La Ferme Ltd— Ansom May Anemone

3 rd: La Ferme Ltd— Ansom Action Lucky Sybil

4th: J F Le Feuvre— Elite Aimless Lady 213

5th: P M Houze— Prides Iatola Queenie

Best Udder

1st: La Ferme Ltd— Ansom Iatola Prissy

2nd: La Ferme Ltd— Ansom May Anemone

THE RJA&HS POLSON CUP (Highest Genetic Merit)

La Ferme Ltd— Ansom Iatola Prissy

JUNIOR MEMBER PLACING:

1st: Miss Emily Huelin— Cottage Cobalt Keeper

(Led By Lyndon Huelin)

JUNIOR IN MILK CHAMPIONSHIP

ERNEST MATHEWS CHALLENGE CUP:

WINNER: P M Houze— Prides O T Lucky Isis

RESERVE : La Ferme Ltd— Ansom Iatola Prissy

BEST UDDERED JUNIOR COW

WINNER: P M Houze— Prides O T Lucky Isis

RESERVE : La Ferme Ltd— Ansom Iatola Prissy

YOUNG COWS: (Forward – 8)

RJA&HS OLDACRES TROPHY (Inspection):

THE 2ND DESIGN CUP (Exhibitor Bred Inspection):

1st: J F Le Feuvre— Elite Action Agnetta 2 ET

2nd: P M Houze— Prides Governor Bea

3 rd: The Natalie Syndicate— Natalies Sultan Queen

4th: J F Le Feuvre— Elite Ringmasters Coiffeur

5th: P M Houze— Prides Verify Nobless

MARGUERITE LE SUEUR MEMORIAL PERPETUAL TROPHY (Highest Genetic Merit)

P M Houze— Prides Verify Nobless

Best Udder

1st: J F Le Feuvre— Elite Action Agnetta 2 ET

2nd: P M Houze— Prides Governor Bea

MATURE COWS: (Forward – 6)

MARKS & RICHES PERPETUAL SILVER CUP

Inspection):

1st: Miss Tammy Le Brocq (J) - Noble Natalies Amethyst

2nd: S V Le Feuvre— La Pepiniere Juliet Joy

3rd: Lyndon Huelin (J) - Cottage Queen Keeper

4th: Chalet Jerseys— Chalet Tiptop May

5th: La Ferme Ltd— Ansom Olivers Nouvelle

THE EDI PRODUCTION & TYPE TROPHY (Highest Genetic Merit)

La Ferme Ltd— Ansom Olivers Nouvelle

Best Udder

1st: Miss Tammy Le Brocq (J) - Noble Natalies Amethyst

2nd: S V Le Feuvre— La Pepiniere Juliet Joy

JUNIOR MEMBER PLACING:

1st: Miss Tammy Le Brocq (J) - Noble Natalies Amethyst

2nd: Lyndon Huelin (J) - Cottage Queen Keeper

SENIOR IN-MILK- CHAMPIONSHIP

EDGAR MOURANT TROPHY:

WINNER: J F Le Feuvre— Elite Action Agnetta 2 ET

RESERVE : P M Houze— Prides Governor Bea

SENIOR BEST UDDER CHAMPION

WINNER: J F Le Feuvre— Elite Action Agnetta 2 ET

RESERVE : P M Houze— Prides Governor Bea

SENIOR PROGENY GROUP:

THE PEER PERPETUAL CHALLENGE CUP:

WINNER: Forest Glen Avery Action ET 76 – 111023978

RESERVE: Griffens Governor ET 76- 115087248

HERD GROUP:

LE CAPPELAIN PERPETUAL CHALLENGE TROPHY:

WINNER: J F Le Feuvre RESERVE: La Ferme Ltd

JUNIOR MEMBER IN-MILK CHAMPIONSHIP:

C G A WILKINSON LIBERATION PONIARD Inspection):

F J COTILLARD CUP (Best In Milk):

6TH OPEN CHAMPIONSHIP SASH:

WINNER: Miss Tammy Le Brocq (J) - Noble Natalies Amethyst

RESERVE: George Hambrook— Phoenix Governing Margo

Class 12: SUPREME OPEN CHAMPIONSHIP:

KING GEORGE V PERPETUAL CHALLENGE CUP & MULLUMBIMBY SASH (Inspection):

RJA&HS CRYSTAL BOWL (Inspection):

Class 13: BEST UDDER CHAMPIONSHIP:

BEST UDDERED COW SASH:

Class 14: EXHIBTOR BRED CHAMPIONSHIP:

EAGLE CHALLENGE TROPHY & SASH (Inspection):

WINNER: J F Le Feuvre— Elite Action Agnetta 2 ET

RESERVE: P M Houze— Prides O T Lucky Isis

Class 22: HEIFERS UNDER 12 MONTHS:

(Forward - 12)

1st: P M Houze— Prides True Action Sybil

2nd: J F Le Feuvre— Elite Action Louise

3rd: K P Vibert— Honeys Gammon Snowdrop

4th: Trinity Manor Farm Ltd— Trinity Centurion Noblesse

5th: La Ferme Ltd - Ansom I-Pod Twinsybil

(Led by Miss Victoria Perchard)

JUNIOR MEMBER PLACINGS:

WINNER OF THE PERPETUAL CC PALLOT MEMORIAL TROPHY:

1st: Miss Eden Hicks— Ansom Legacy Bayi Anemone

WINNER OF THE ISLANDS INSURANCE TROPHY:

WINNER : Miss Victoria Perchard— Ansom I-Pod Twinsybil

Class 23: HEIFERS 12 UNDER- 18 MONTHS: (Forward - 8)

1st: J F Le Feuvre— Elite Grand Prix Coiffeur

2nd: La Ferme Ltd— Ansom Tequila Dauphine

3rd: La Ferme Ltd— Ansom I-Pod Linny

4th: P M Houze— Prides Sultan Bice

5th: La Ferme Ltd— Ansom Excitable Sybil

JUNIOR MEMBERS PLACINGS:

WINNER OF THE PERPETUAL P C MOURANT MEMORIAL TROPHY:

1st: Miss Isabelle Hefford-McCutcheon— Clover DM Izzys Pixie

Class 24: HEIFER 18- 27 MONTHS: (Forward - 4)

1st: Miss Eden Hicks — Ansom Tequila Cactus

2nd: George Hambrook—Phoenix Ressurection Margo

3rd: J F Le Feuvre—Elite Aimless Lady 230

4th: J J Le Feuvre— Designs Day Dream 159

JUNIOR MEMBER PLACING:

WINNER OF THE DUMOSCH LTD SHEILD:

WINNER: George Hambrook— Phoenix Ressurection Margo

(Led by Miss Isabelle Hefford-McCutcheon)

Class 25: JUNIOR PROGENY:

WINNER OF THE JIC LTD JUNIOR PROGENY TROPHY:

1st: Lencrest I-Pod ET CJCC 76 - 104390454

Class 26: JUNIOR MEMBER HEIFER CHAMPIONSHIP:

WINNER OF THE J G RONDEL PERPETUAL TROPHY - Spring:

WINNER: Miss Eden Hicks (J) - Ansom Tequila Cactus

RESERVE: George Hambrook (J) - Phoenix Ressurection Margo

(Led by Miss Isabelle Hefford-McCutcheon)

Class 27: OPEN HEIFER CHAMPIONSHIP:

WINNER OF THE RJA&HS AVONTEUR PERPETUAL TROPHY

WINNER: Miss Eden Hicks - Ansom Tequila Cactus

RESERVE: George Hambrook— Phoenix Ressurection Margo

Class 28: EXHIBITOR BRED HEIFER CHAMPIONSHIP:

WINNER OF THE RJA&HS SAMARES MANOR CHAL-LENGE CUP.

WINNER: George Hambrook— Phoenix Ressurection Margo

RESERVE: P M Houze— Prides True Action Sybil

Class 29: SHOWMANSHIP AWARD-JUNIOR MEMBER:

SPRING TERRACE PERPETUAL SALVER & Halter.

WINNER: Miss Victoria Perchard

RESERVE: Miss Eden Hicks

 

 
tumpline internet Copyright © 1998 - 2018 Jersey Cattle Society of the United Kingdom
Registered Charity No. 252271
VAT Reg No 199 3065 26
A Company limited by Guarantee. Registered in England No.18573
tumpline internet